[Obrázek loga společnosti] 

Něco o nás

 

 

Domů
Aktuality
Něco o nás
Klubové večery
Kalendář akcí
Členové klubu
Napište nám

 

Old Time tance

udržují je soubory podobné našim národopisným kroužkům, množství těchto tanců je v podstatě konečné, dále se nevyvíjí.

Square Dance

Tančí se ve čtverylkách, hudba bývá zpravidla country, známé figury vyvolává Caller. Taneční kluby se často navštěvují, pořádají setkání. Množství figur ani tanců z nich tvořených není konečné.

Round Dance

(RD, kruhové tance, tance po kruhu.) Tančí se v párech po obvodu sálu. Také zde tanečníci ovládají soubor figur, které jim vyvolává Cuer. Hudba bývá libovolná, nejčastěji foxtrot, latinskoamerické rytmy apod. Zjednodušeně to vypadá jako standardní a latinskoamerické tance, jejichž choreografii vytváříme opět přímo na parketu.

Cloging

Country step. Stepování, zdůraznění tanečního rytmu úderem špičkou či patou nohy, má u amerických lidových tanců dlouhou tradici. Nepochází jen od farmářských dřeváků (clog - dřevák), ale též od okovaných vysokých bot. Také tady se formuje soubor kroků a figur a jednotná terminologie. Tančí se s hudbou i bez.

Náš soubor má v názvu Square Dance Club a nejvíce se věnuje SD. Členům klubu však nabízíme možnost seznámit se i s ostatnímu druhy country tanců, časem se mohou specializovat a věnovat se jim podle chuti.

 

 

Co jsou to vlastně Square Dance?

Square Dance (dále jen SD) otrocky přeloženo jsou čtvercové tance, čtverylky. Existují jako americké lidové tance již více než dvě století. Mnohé z dřívějších tanců - contras, čtverylkové a kolové tance - se udržují naživu ve svých tradičních formách jen díky skupinkám nadšenců. Tyto tance - nazýváme je "Old Time" - byly více méně omezeny jen na určitou oblast. Jejich spjatost s místem vzniku či rozšíření dokumentují i jejich názvy. Mezi nejznámější a u nás rozšířené patří zejména tzv. "Zuzana" (zlatokopecká hymna), Virginia Reel, Maine Mixer, Texas Star, Oklahoma Polka a další.

Současné SD se vyvinuly z tradičních tanců, ale na rozdíl od nich mají standardní příkazy a jednotné provedení. Tanečníci ovládají určité množství figur a z nich se pak tvoří tanec jaksi bez přípravy - na míru. Tanec řídí tzv. Caller, který vyvolává názvy figur za doprovodu živé či reprodukované hudby. Velmi často jsou názvy figur přímo součástí písně, kterou Caller zpívá.

Současně SD se tedy tančí stejně po celém světě. Stačí se jednou někde naučit figury a můžete tančit SD kdekoliv a s kýmkoliv.


Figury u SD

Figury jsou rozděleny do několika souborů podle stupně obtížnosti. Nejjednodušší figury obsahuje "Basic" (základ). Je jich 49 a jsou skutečným základem celých SD. Vyšší stupeň jsou figury "Mainstream" programu, těch je cca 18. Další stupeň je "Plus" a pak ještě dalších několik stupňů. Figury se neustále vyvíjejí. Nové vznikají a dlouho se ověřují a některé málo nebo vůbec nepoužívané mohou i zaniknout. Je to složitý a dlouhodobý proces, konečný verdikt má Callerlab - Mezinárodní asociace callerů SD - a ten pak uveřejňuje v časopisech apod. přijetí některé figury nebo její zrušení.

 

Domů ]

Zprávu elektronické pošty s dotazy nebo komentářem k tomuto webovému serveru zašlete na adresu j_vicha@email.cz.
Naposledy změněno: 30. 12. 2009